معرفی ۹ تا از بهترین مرورگرها برای لینوکس + دانلود و نصب

معرفی ۹ تا از بهترین مرورگرها برای لینوکس + دانلود و نصب

استفاده از سیستم های مدرن بدون دسترسی به وب تقریباً غیرممکن است . حتی اگر اینترنت شما قطع شده باشد ، غیر معمولی نیست که با نرم افزاری مواجه شوید که فایل های راهنما را در HTML ارائه می دهد ، و این امر مستلزم استفاده از مرورگر است ، در ادامه بهترین مرورگر های مناسب لینوکس را معرفی خواهید دید .

به طور خلاصه ، یک مرورگر خوب برای لینوکس ضروری است . انتخاب مرورگرها بسیار قابل توجه است ، برای انتخاب یک مرورگر خوب برای لینوکس باید بدانید که چه چیزی برای مرور وب نیاز دارید . در این مقاله بهترین مرورگرهای لینوکس برای کمک به شما برای انتخاب آورده شده اند .

مرورگر چیست؟

مرورگر نرم افزاری است که گشت و گذار در وب را فراهم می کند. مرورگر اولین بار در حدود سال ۱۹۹۱ ارائه شد ، . روز به روز مرورگرها در بسیاری از موارد تا مرحله فعلی که امروز شاهد آن هستیم پیشرفت کرده است.

در گذشته بیشتر سایت های مبتنی بر متن وجود داشت که تعداد کمی تصاویر و محتوای گرافیکی داشتند ، از این رو فقط مرورگرهای مبتنی بر متن با برخی از مرورگرهای اولیه: Lynx ، w3m و eww کافی بودند.

اما با پیشرفت فناوری برای پشتیبانی از محتوای صوتی ، تصویری ، تصاویر و حتی فلش ، مرورگرها نیز برای پشتیبانی از چنین محتوا باید پیشرفته باشند. این امر پیشرفت مرورگرها را به آنچه امروز می بینیم سوق داده است.

یک مرورگر مدرن نیاز به پشتیبانی بسیاری از نرم افزارها دارد که عبارتند از: موتورهای مرورگر وب مانند Geeko ، Trident ، WebKit ، KHTML و غیره ، موتور ارائه دهنده برای ارائه مطالب وب سایت و نمایش در یک قالب مناسب.

ویژگی بهترین مرورگرهای لینوکس

در ادامه تعدادی از بهترین مرورگرهای وب برای لینوکس که کاملاً بی نظیر هستند ذکر شده اند. معمولاً ، ویژگی هایی که حالت عادی را از یک مرورگر خوب متمایز می کند عبارتند از:

 • امکان پشتیبانی از انواع داده ها از جمله :
  • صدا
  • فیلم
  • فلش
  • HTML و HTML5
 • عملکرد سریع
 • حافظه سازگار برای تنظیم کامل با سیستم های قدیمی و جدید
 • قابلیت پشتیبانی از معماری هایی مانند Intel و AMD
 • پشتیبانی از سیستم عامل هایی مانند:
  • ویندوز
  • مک
  • Unix-like
  • BSD

اینها ویژگی هایی هستند که یک مرورگر خوب باید داشته باشد.

۱) گوگل کروم

گوگل کروم برای لینوکس

به عنوان محبوب ترین مرورگر وب در تلفن های هوشمند و سیستم های شخصی با بیش از نیمی از سهم استفاده از مرورگرهای وب ، گوگل کروم یک نرم افزار رایگان است که توسط گوگل ساخته شده است. برای بسیاری از سیستم عام لها از جمله اندروید ، iOS ، OS X ، ویندوز و لینوکس در دسترس است.

از ویژگی های ارائه شده توسط کروم می توان به: بوک مارک و همگام سازی ، امنیت بیشتر ، مسدود کردن بدافزارها و افزودن افزونه های خارجی مانند AdBlock و غیره موجود در فروشگاه وب گوگل اشاره کرد که بعنوان افزونه پیش فرض در کروم ارائه می شود. همچنین ، از ویژگی ردیابی کاربر پشتیبانی می کند که در صورت لزوم می تواند فعال شود.

به دلیل مکانیسم داخلی که از آن استفاده می شود سریع است ، همچنین با تب بندی ،حالت ناشناس (مرور خصوصی) بسیار پایدار است ، تم های سفارشی را فراهم می کند که می تواند به عنوان افزونه از فروشگاه وب نصب شود. این به طور گسترده ای به عنوان یکی از مرورگرهای پیش فرض مورد استفاده قرار می گیرد که تقریباً در همه سیستم ها و بیشتر بررسی های مثبت وجود دارد.

نصب گوگل کروم در اوبونتو و لینوکس مینت :

$ wget https://dl.google.com/linux/direct/google-chrome-stable_current_amd64.deb
$ sudo dpkg -i google-chrome-stable_current_amd64.deb

نصب گوگل کروم در فدورا :

$ sudo dnf install fedora-workstation-repositories
$ sudo dnf config-manager –set-enabled google-chrome
$ sudo dnf install google-chrome-stable -y

نصب گوگل کروم در CentOS یا RHEL :

# cat << EOF > /etc/yum.repos.d/google-chrome.repo
[google-chrome]
name=google-chrome
baseurl=http://dl.google.com/linux/chrome/rpm/stable/x86_64
enabled=1
gpgcheck=1
gpgkey=https://dl.google.com/linux/linux_signing_key.pub
EOF
# yum install google-chrome-stable

۲) فایرفاکس

فایرفاکس برای لینوکس

یکی از مرورگرهای مشهور وب ، فایرفاکس همچنین منبع باز است و برای سیستم عامل های اصلی از جمله OS X ، Solaris ، لینوکس ، ویندزو ، اندروید و غیره در دسترس است، و تحت مجوز MPL2.0 منتشر شد.

از زمان معرفی ، از آن به دلیل سرعت و افزونیه های امنیتی مورد تحسین قرار گرفته و حتی اغلب به عنوان جانشین معنوی Netscape Navigator نیز خوانده می شود. از موتور وب Gecko در تمام سیستم عامل های پشتیبانی شده استفاده می کند و جدیدترین سیستم عامل iOS را ندارد که از Gecko استفاده نمی کند.

ویژگی های پشتیبانی شده توسط فایرفاکس عبارتند از: گروه بندی تب ها ، افزایش سرعت ، نشانه گذاری زنده ، مرور خصوصی ، پشتیبانی افزونه که امکان ادغام آسان بسیاری از ویژگی ها را فراهم می کند. جدا از اینها ، از استانداردهای بسیاری از جمله: HTML4 ، XML ، XHTML ، SVG و APNG و غیره پشتیبانی می کند. یکی از مرورگرهای وب محبوب در بسیاری از کشورهای آسیایی و آفریقایی با بیش از یک میلیارد کاربر در سراسر جهان است.

نصب فایرفاکس در اوبونتو و لینوکس مینت :

$ sudo add-apt-repository ppa:mozillateam/firefox-next
$ sudo apt update && sudo apt upgrade
$ sudo apt install firefox

نصب فایرفاکس در فدورا :

$ sudo dnf install snapd
$ sudo ln -s /var/lib/snapd/snap /snap
$ sudo snap install firefox

نصب فایرفاکس در CentOS یا RHEL :

$ cd /opt
$ sudo wget https://download-installer.cdn.mozilla.net/pub/firefox/releases/72.0/linux-x86_64/en-US/firefox-72.0.tar.bz2
$ sudo tar xfj firefox-72.0.tar.bz2 
$ /opt/firefox/firefox

۳) اپرا

اپرا برای لینوکس

یکی دیگر از مرورگرهای مشهور وب ، اپرا یکی از اولین مرورگر هایی است که تا به امروز از نسخه اولیه منتشر شده در سال ۱۹۹۵ ، ۲۵ سال پیش ارائه شد. این برنامه با زبان C++ نوشته شده است و برای همه سیستم عامل ها از جمله ویندوز  ، لینوکس ، OS X ، Symbian و تلفن های همراه از جمله Android اندروید iOS مشخص شده است. از موتور وب Blink استفاده می کند ، در حالی که نسخه های قبلی از Presto استفاده می کردند.

از ویژگی های این مرورگر می توان به جستجو سریع برای نمایش اطلاعات، مرور در جدولبندی ، مدیر دانلود ها ، بزرگنمایی صفحه که اجازه می دهد Flash ، Java و SVG با توجه به نیاز کاربر ، حذف یا کاهش ، حذف کوکی های HTTP ، سابقه مرور و سایر داده ها در یک دکمه را کلیک کنید با وجود انتقاد از سازگاری و سایر موارد مرتبط با رابط کاربری، این یکی از مرورگرهای مورد علاقه با مجموع ۲٫۲۸٪ سهام استفاده در اواسط سال ۲۰۱۹ بوده است.

نصب اپرا در اوبونتو و لینوکس مینت :

$ sudo add-apt-repository 'deb https://deb.opera.com/opera-stable/ stable non-free'
$ wget -qO - https://deb.opera.com/archive.key | sudo apt-key add -
$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install opera-stable

نصب اپرا در Fedora ، CentOS و RHEL :

$ sudo rpm --import https://rpm.opera.com/rpmrepo.key
$ sudo tee /etc/yum.repos.d/opera.repo <<RPMREPO
[opera]
name=Opera packages
type=rpm-md
baseurl=https://rpm.opera.com/rpm
gpgcheck=1
gpgkey=https://rpm.opera.com/rpmrepo.key
enabled=1
RPMREPO
$ sudo yum -y install opera-stable

۴) کرومیوم

کرومیوم برای لینوکس

کرومیوم یک مرورگر وب مشهور است که بر اساس گوگل کروم عرضه شده است و منبع باز است. کرومیوم مرورگر وب منبع باز دیگری است که برای سیستم عامل های لینوکس ، ویندوز ، OS X و اندروید در دسترس است. اولین نسخه آن در دسامبر سال ۲۰۱۶ عرضه شده. این برنامه با رابط کاربری حداقلی طراحی شده است تا سبک و سریع باشد.

از ویژگی های کرومیوم می توان به مدیر پنجره زبانه دار ، پشتیبانی از رمزگذارهای Vorbis ، Theora ، WebM برای صوتی و تصویری HTML5 ، نشانک و مدیریت تاریخ و هیستوری اشاره کرد. به غیر از گوگل کروم ، کرومیوم همچنین پایه ای را برای تعداد زیادی از مرورگرهای وب دیگر ایجاد می کند که برخی از آنها هنوز فعال هستند و برخی دیگر قطع شده اند.

نصب کرومیوم در دبیان ، اوبونتو و لینوکس مینت :

$ sudo apt-get install chromium-browser

نصب کرومیوم در فدورا :

$ sudo dnf install chromium

۵) میدوری (Midori)

میدوری (Midori) برای لینوکس

یک مرورگر وب منبع باز است که با زبان برنامه نویسی Vala و C با موتور WebKit و رابط GTK + 2 و GTK + 3 ایجاد شده است. با انتشار اولیه پایدار در سال ۲۰۰۷ و آخرین نسخه پایدار در جولای ۲۰۱۹ است.

Midori در حال حاضر مرورگر پیش فرض در بسیاری از توزیع های لینوکس از جمله Manjaro ، elementary ، SliTaz ، Bodhi ، Trisqel Mini ، SystemRescue ، نسخه های قدیمی Raspbian است.

ویژگی های عمده ارائه شده توسط آن شامل پشتیبانی HTML5 ، مدیریت بوک مارک ها، مرور خصوصی ، مدیریت پنجره ها ، تب ها و مدیریت کوکی ها، نمایش سریع اطلاعات ، ادغام آسان افزونه ها است.

نصب مرورگر میدوری در لینوکس :

$ sudo dnf install snapd
$ sudo ln -s /var/lib/snapd/snap /snap
$ sudo snap install midori

 

یک پیشنهاد برای شما:

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری با * مشخص شده است. *